Close

Our School App Stay connected on the go...

Open
Close

Download our FREE smartphone app today!

Get the app

Staff List

Senior Leadership Team
Mr D Malins Headteacher
Mrs L Thompson Deputy Headteacher
Mr P Steward Director of Learning, Business and Operations
Ms R Coyle Director of Learning, Sixth Form
Mr M Allan Assistant Headteacher
Mrs A Asafo-Agyei Assistant Headteacher
Mr M Dutton Assistant Headteacher
Ms H Martin

Assistant Headteacher, SENDCo, Safeguarding Lead

English Department
Mr J Lomas Head of Department
Miss L Faith

Joint Second in Department and Lead Teacher for Media Studies, Associate Assistant Headteacher (overseeing Literacy & Oracy)

Miss J Lowe Joint Second in Department
Ms S Burgess  
Miss C Ferreira and Year 9 Learning Co-ordinator
Miss M Nicolaides KS3 Oracy Co-ordinator
Mr J Stirling  
Mrs L Thompson and Deputy Headteacher
Maths Department
Mrs R Archie-Pearce Head of Department
Ms C Patel Second in Department
Mr M Conneely and Year 10 Learning Co-ordinator
Mr M Dutton and Assistant Headteacher
Mr A Gough and PE
Mr V Gurbah  
Mr O Runsewe  
Mrs J Sobowale KS3 Maths Co-ordinator
Ms R Sanby  
Ms K Nahreen  
Science Department
Mr S Shaw

Head of Department (and Head of Physics)

Mr I Mohamud

Second in Department (and Head of Chemistry)

Mr M Allan and Assistant Headteacher
Mrs A Asafo-Agyei and Assistant Headteacher
Dr M Bertini Acting Applied Science Leader
Miss C Cunningham  
Mrs E Day KS3 Science Co-ordinator (part-time)
Ms L Fabian  
Miss L Laber Acting Head of Biology
Mr D Malins and Headteacher
Miss J McFarlane

and Year 11 Learning Co-ordinator, Associate Assistant Headteacher (overseeing Student Voice  & Student Leadership)

Miss N Tamakloe

and Year 7 Learning Co-ordinator, Associate Assistant Headteacher (overseeing Primary to Secondary Transition)

RE Department
Mrs L Thompson Head of Department
Ms C Assan Acting Joint Second in Department
Ms H Boakye Acting Joint Second in Department
Ms S Fassio  
Ms M Nolan (part-time)
Ms B Ward and Geography
Psychology Department
Mrs A Sacks

Head of Department and Lead Teacher for the Extended Project Qualification EPQ, ASDAN

Mrs S Appiah-Kubi and Health & Social Care, Sociology and Year 8 Learning Co-ordinator
Health & Social Care Department
Mrs K Baxter-Batchelor Head of Department, and ASDAN
Mrs S Appiah-Kubi and Psychology, Sociology and Year 8 Learning Co-ordinator
Economics, Business Studies & ICT Department
Mr R Stober

Head of Department, Associate Assistant Headteacher (overseeing Vocational Subjects)

Ms R Coyle and Director of Learning, Sixth Form
Mr E Aidoo and Computing
Mr S Baylor and Computing
Creative Arts Department (Art & DT)
Ms J Chang Acting Head of Department
Ms L Nutton Acting Second in Department
Miss P Barbeito  
Ms H Hayward (part-time)
Mrs A Wilson-Venn (part-time)
Drama Department
Mrs A Masoliver Head of Department
Miss C Clarke  
Music Department
Mr R Owens Director of Music
Miss R Whitmarsh Deputy Director of Music
Ms N Christian-John (part-time) & Director of the Gospel Choir
Ms E Blair Peripatetic Violin & Viola Teacher
Mr A French Peripatetic Jazz Piano Teacher
Ms S Haynes Peripatetic Cello Teacher
Ms K Hodges Peripatetic Brass Teacher
Mr R Hughes Peripatetic Clarinet & Saxophone Teacher
Mr E Joste Peripatetic Percussion & Drums Teacher
Ms C King Peripatetic Singing Teacher
Mr J Rodrigues Peripatetic Guitar Teacher
Ms B Tempest Peripatetic Flute Teacher
Ms T Vasylenko Peripatetic Piano Teacher
Modern Foreign Languages Department (French & Spanish)
Mrs K Vajsz Head of Department (part-time)
Mrs S Soriano-Ferrero Second in Department (& Latin)
Ms I Aragues  
Mrs A Claps  
Ms C Flavius  
Mr F Orjales-Mourente (part-time) and HLTA for the EAL Department 
Miss J Urquhart and Head of Year 13
Humanities Department (History, Sociology, Government & Politics)
Mrs J Kelly Head of Department, Associate Assistant Headteacher (overseeing Show My Homework)
Mr A Bloss Second in Department
Mr K Regan Head of Government & Politics
Ms H Martin and Assistant Headteacher
Mrs S Appiah-Kubi and Health & Social Care, Psychology and Year 8 Learning Co-ordinator
Miss T Williamson  
Geography Department
Mrs L Aslin Head of Department (part-time)
Miss G Grigore  
Ms L Ryan Oversight of progress of Black Caribbean students
Mrs B Ward and RE
PE Department
Miss S Clark Head of Department
Mr A Gough and Maths
Miss N Rumble and Head of Year 12
Ms D Merkel  
EAL Department
Mrs W Jarrett Head of Department
Ms H Ferreira Portuguese teacher 
Mr F Orjales-Mourente Higher Level Teaching Assistant (and MFL teacher)
Pastoral Support Staff
Miss L Adams Key Stage 4 Pastoral Support Manager
Miss A Haynes Key Stage 3 Pastoral Support Manager
Mrs M Newell Safeguarding Officer
Ms D Tweed Counsellor & Learning Mentor
Mrs M Norbury Chaplain (Tues, Weds)
Miss E Chambers Learning Mentor
Miss K Murray Learning Mentor
Miss M Ungaro Learning Mentor & Safeguarding Officer for the 6th Form (Tues - Thurs)
Miss L Quain Attendance Officer
Miss S Ebanks First Aid Officer (and SEN admin)
Learning Support Staff
Mrs L Woolley Assistant SENDCo (Tues - Thurs)
Mrs C Fernandez Librarian
Dr H Churcher Yr 13 Pastoral Support & Projects Officer
Miss H Laszki Yr 12 Study Supervisor
Ms B Simpson Manager in charge of The Learning Support Unit
Mr D Brown Manager in charge of The Reflection Centre (Mon - Thurs)
Ms P Deshong-Charles Cover Supervisor
Ms S Viegas Cover Supervisor
Ms E Drozd Higher Level Teaching Assistant
Miss A During Learning Support Assistant
Ms M Garcia Sanchez Learning Support Assistant
Mrs R Kamal Learning Support Assistant
Mrs A Quirin Learning Support Assistant
Mr K Van Ristell Learning Support Assistant
Ms C Wright Learning Support Assistant
Technical Staff
Mr A Silva IT Network Manager
Mr K Sinivasagen IT Technician
Ms H Ahamed Senior Science Technician
Mr M Quinn Lead Creative Arts Technician
Mr P Keen  Science Technician
Miss T Chetcuti Creative Arts Technician
Admin Staff
Mr J King Curriculum Support Manager (Data & Exams)
Miss T Coughlan Data & Exams Officer
Ms A Clarke HR Manager
Mrs H Wojnowska Finance & Lettings Manager (Mon-Thurs)
Mrs V Avenell Admin Manager
Mrs A Love Office Manager
Mrs C Baskott Clerk to Governors
Mrs G Krolikowski Admin Officer (Work Experience & Alumni) (Mon, Weds & Thurs)
Miss M Love Admin Officer (Admissions & Scholarship)
Ms E Francis Admin Officer (Reprographics, Publicity & Media)
Mr C Jones Admin Officer (Combined Cadet Force) (Tues-Weds)
Miss W Joseph Admin Assistant (Receptionist)
Miss J Gosling Admin Assistant (Receptionist)
Mrs J Di Genua Finance Assistant (Mornings only)
Mrs J Salhan Reprographics Assistant 
Ms J Thomas-Gwarada Reprographics Assistant 
Premises & Lettings Staff
Mr S Roach  Premises Manager
Mr R Delicata Premises Officer (Mon, Tues)
Mr R Ovon Premises Officer (Weds - Fri)
Mr M Skalbania Premises Officer
Mr T Sumaila Lettings Supervisor (Evenings)
Mr W Fernandez Lettings Assistant (Evenings & weekends)
Mr J Tamayo  Lettings Assistant (Evenings & weekends)
Lunchtime Supervisory Staff
Miss T Chetcuti Lunchtime Supervisor
Mrs J Di Genua Lunchtime Supervisor
Mrs J Salhan Lunchtime Supervisor 
Ms W Wildman Lunchtime Supervisor

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×