Close

Our School App Stay connected on the go...

Open
Close

Download our FREE smartphone app today!

Get the app

Staff List

Senior Leadership Team (SLT)
Mr D Malins Headteacher
Mrs L Thompson Deputy Headteacher
Mr P Steward Director of Learning, Business and Operations
Ms R Coyle Director of Learning, Sixth Form
Mr M Allan Assistant Headteacher
Mrs A Asafo-Agyei Assistant Headteacher
Mr M Dutton Assistant Headteacher
Ms H Martin Assistant Headteacher, SEND Co-ordinator, Safeguarding Lead
Mr M Donolato Lead Practitioner 
English Department
Mr J Lomas Head of Department
Miss J Lowe Joint Second in Department
Miss M Nicolaides Joint Second in Department
Ms S Burgess and SEND
Mrs C Ferreira and Year 10 Learning Co-ordinator
Miss E Goodfellow  
Mrs C Johnston  
Mrs L Thompson and Deputy Headteacher
Maths Department
Mrs R Archie-Pearce Head of Department
Ms C Patel Second in Department & Numeracy Co-ordinator
Mr M Donolato Lead Maths Practitioner (SLT)
Mr M Dutton and Assistant Headteacher
Mr V Gurbah  
Miss A Mohamed  
Ms K Nahreen  
Mr E Rahman  
Mr O Runsewe  
Mrs J Sobowale  
Science Department
Mr S Shaw

Head of Department (and Head of Physics)

Mr I Mohamud

Second in Department (and Head of Chemistry)

Mr M Allan and Assistant Headteacher
Mrs A Asafo-Agyei and Assistant Headteacher
Miss H Assinder  
Miss R Boateng  
Miss C Cunningham  
Miss L Laber Acting Head of Biology
Mr D Malins and Headteacher
Miss J McFarlane

and Year 7 Learning Co-ordinator, Associate Assistant Headteacher (overseeing Primary to Secondary Transition)

Miss N Tamakloe

and Year 11 Learning Co-ordinator, Associate Assistant Headteacher (overseeing Student Voice  & Student Leadership)

RE Department
Ms E Zyba Head of Department 
Ms C Assan Acting Joint Second in Department
Ms H Boakye Acting Joint Second in Department
Ms S Fassio  
Ms M Nolan (part-time)
Ms B Ward and History, Computer Studies
Psychology Department
Mrs A Sacks

Head of Department and Lead Teacher for the Extended Project Qualification (EPQ), ASDAN Co-ordinator

Mrs S Appiah-Kubi and Health & Social Care, Sociology and Years 7 & 8 Learning Co-ordinator
Health & Social Care Department
Mrs K Baxter-Batchelor Head of Department
Mrs S Appiah-Kubi and Psychology, Sociology and Years 7 & 8 Learning Co-ordinator
Economics, Business Studies & ICT Department
Mr R Stober

Head of Department, Associate Assistant Headteacher (overseeing Vocational Subjects)

Ms R Coyle and Director of Learning, Sixth Form
Mr N Chauhan Head of ICT
Mr S Baylor and Computing
Creative Arts Department (Art & DT) 
Miss S Winterton Head of Department (part-time)
Ms J Chang Second in Department
Ms L Nutton  
Miss P Barbeito (part-time)
Ms H Hayward (part-time)
Mrs A Wilson-Venn (part-time)
Drama Department
Mrs A Masoliver Head of Department
Miss C Clarke  
Music Department
Mr R Owens Director of Music
Miss R Whitmarsh Deputy Director of Music
Ms N Christian-John (part-time) & Director of the Gospel Choir
Ms E Blair Peripatetic Violin & Viola Teacher
Mr A French Peripatetic Jazz Piano Teacher
Ms S Haynes Peripatetic Cello Teacher
Ms K Hodges Peripatetic Brass Teacher
Mr R Hughes Peripatetic Clarinet & Saxophone Teacher
Mr E Joste Peripatetic Percussion & Drums Teacher
Ms C King Peripatetic Singing Teacher
Mr J Rodrigues Peripatetic Guitar Teacher
Ms B Tempest Peripatetic Flute Teacher
Ms T Vasylenko Peripatetic Piano Teacher
Media Studies Department
Mr S Lopez Head of Department
Mrs B Ward  
Modern Foreign Languages Department (French & Spanish)
Mrs K Vajsz Head of Department (part-time)
Mrs S Soriano-Ferrero Second in Department (& Latin)
Ms I Aragues  
Mrs A Claps  
Ms C Flavius  
Mr F Orjales-Mourente (part-time) and HLTA for the EAL Department 
Humanities Department (History, Sociology, Government & Politics)
Mrs J Kelly Head of Department, Associate Assistant Headteacher (overseeing PSHE & Show My Homework)
Mr A Bloss Second in Department
Mr K Regan Head of Government & Politics
Ms H Martin and Assistant Headteacher
Mrs S Appiah-Kubi and Health & Social Care, Psychology and Years 7 & 8 Learning Co-ordinator
Miss T Williamson  
Geography Department
Mrs L Aslin Head of Department (part-time)
Miss G Grigore and Media Studies (part-time)
Ms L Ryan and Head of Year 13
PE Department
Mr A Gough  
Miss D Merkel  
Miss N Rumble and Head of Year 12
EAL Department
Mrs W Jarrett Head of Department
Ms H Ferreira Portuguese teacher 
Mr F Orjales-Mourente Higher Level Teaching Assistant (and MFL teacher)
Pastoral Support Staff
Miss L Adams Key Stage 4 Pastoral Support Manager
Ms J Gosling Key Stage 3 Pastoral Support Manager
Mrs M Newell Safeguarding Officer
Ms D Tweed Counsellor & Learning Mentor
Vacancy Chaplain (Tues, Weds)
Mrs N McKellar Behaviour for Learning Mentor (Sixth Form)
Miss S Richards Behaviour for Learning Mentor
Ms C Weekes Behaviour for Learning Mentor
Miss E Chambers Learning Mentor
Miss K Murray Learning Mentor
Miss M Ungaro Learning Mentor & Safeguarding Officer for the 6th Form (Tues - Thurs)
Miss L Quain Attendance Officer
Miss S Ebanks Admin Officer (Medical/SEN Needs)
Learning Support Staff
Mrs L Woolley Assistant SENDCo (Tues - Thurs)
Mrs C Fernandez Librarian
Miss H Laszki 6th Form Study Supervisor 
Ms B Simpson Manager in charge of The Learning Support Unit
Mr D Brown Manager in charge of The Reflection Centre (Mon - Thurs)
Ms P Deshong-Charles Cover Supervisor
Ms S Viegas Cover Supervisor
Ms E Drozd Higher Level Teaching Assistant
Mr K Van Ristell Higher Level Teaching Assistant
Miss A During Learning Support Assistant
Mrs R Kamal Learning Support Assistant
Ms E Marfo Learning Support Assistant
Mrs A Quirin Learning Support Assistant
Ms P Ramalingum Learning Support Assistant
Ms C Wright Learning Support Assistant
Technical Staff
Mr A Silva IT Network Manager
Mr K Sinivasagen IT Technician
Mr G Pickett Senior Science Technician
Mr M Quinn Lead Creative Arts Technician
Vacancy Science Technician
Miss T Chetcuti Creative Arts Technician
Admin Staff
Mr J King Curriculum Support Manager (Data & Exams)
Miss T Coughlan Data & Exams Officer
Ms A Clarke HR Manager
Mrs H Wojnowska Finance & Lettings Manager (Mon-Thurs)
Mrs V Avenell Admin Manager
Mrs A Love Office Manager
Mrs C Baskott Clerk to Governors
Mrs N Weekly Admin Officer (Work Experience, T Level Support and Alumni)
Miss M Love Admin Officer (Admissions & Scholarship)
Ms E Francis Admin Officer (Reprographics, Publicity & Media)
Mr C Jones Admin Officer (Combined Cadet Force) (Tues-Weds)
Miss W Joseph Admin Assistant (Receptionist)
Ms B Wegorzewska Receptionist (Temporary)
Mrs J Di Genua Finance Assistant (Mornings only)
Mrs J Salhan Reprographics Assistant 
Ms J Thomas-Gwarada Reprographics Assistant 
Premises & Lettings Staff
Mr S Roach  Premises Manager
Mr R Delicata Premises Officer (Mon, Tues)
Mr R Ovon Premises Officer (Weds - Fri)
Mr M Skalbania Premises Officer
Mr W Fernandez Lettings Supervisor (Evenings & weekends)
Mr J Cardenas Lettings Assistant (Evenings & weekends)
Mr J Gomez Lettings Assistant (Evenings & weekends)
Lunchtime Supervisory Staff
Miss S Adu-Sarfo Lunchtime Supervisor
Miss R Akintujoye Lunchtime Supervisor
Miss R Bhola  
Miss T Chetcuti Lunchtime Supervisor
Mrs J Salhan Lunchtime Supervisor 
Ms W Wildman Lunchtime Supervisor
Catering Staff
Mr M Jaafar Catering Manager
Mr V Camacho Kitchen Porter
Mrs P Cullen Catering Assistant
Mr K Harper Chef
Ms L Miskella Catering Assistant
Ms L Palmer Catering Assistant
Mrs R Raheem Catering Assistant
Mrs N Sultana Catering Assistant

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×