Close

Our School App Stay connected on the go...

Open
Close

Download our FREE smartphone app today!

Get the app

Governors' List and Duties

The Board of Governors will ensure clarity of vision, ethos, and strategic direction, and receive reports from the Committees.

Committees for the academic year 2021-22 are:

  • Financial Monitoring (Chair of Committee - Mrs Bronwen Gray) - responsible for overseeing the financial performance of the school, including staffing structures & costs, policies, premises-related issues and health & safety;
  • Curriculum Monitoring (Chair of Committee - Ms Deborah Hogan) - responsible for monitoring the educational performance of the school and its students;
  • Admissions (Chair of Committee - Ms Sue Woodman) - will focus on admission arrangements, and will be consulted on promotion and marketing;
  • Pay - will deal with issues relating to the pay of individual staff;
  • Headteacher's Performance - will carry out the Headteacher's performance review.

Committee Meetings:

  • The Full Board of Governors will meet five times this year (including one Governors' Away Day - date tbc);
  • The Curriculum Monitoring and Financial Monitoring Committees will meet three times (once every term);
  • The Admissions Committee will meet twice (Spring and Summer terms);
  • The Pay and Headteacher's Appraisal Committees will meet once (late in the Autumn term).
Committee Membership
Curriculum Monitoring Financial Monitoring Admissions
Deborah Hogan (Chair) Bronwen Gray (Chair) Sue Woodman (Chair)
Dominic Malins Francisco Orjales-Mourente Benjamin Billiard
Camilla Aspinall Carolyne Timberlake Bronwen Gray
Helena Wojnowska Benjamin Billiard Dominic Malins
Ciara Sowrey Francesca David Camilla Aspinall
Sue Woodman Dominic Malins Pay
Nanda Manley-Browne Piero Greco Benjamin Billiard (Chair)
  David Richard  Piero Greco
  Paul Waite Carolyne Timberlake
  Headteacher's Appraisal Francesca David
  Sue Woodman (Chair) Bronwen Gray
  Piero Greco  
  Bronwen Gray  
In Attendance In Attendance In Attendance
Ruth Coyle (SLT) Paul Steward (SLT) Paul Steward (SLT)

DATES OF MEETINGS

Full Board of Governors will meet on:

  • Monday, 13 September 2021 at 5:00pm
  • Monday, 29 November 2021 at 5:00pm
  • Monday, 25 April 2022 at 5:00 pm
  • Monday, 20 June 2022 at 5:00pm
  • Date tbc - Full Board of Governors Away Day

Financial Monitoring Committee will meet on:

  • Monday, 22 November 2021 at 5:00pm
  • Monday, 21 March 2022 at 5:00pm
  • Monday, 23 May 2022 at 5:00pm        

Curriculum Monitoring Committee will meet on:

  • Monday, 18 October 2021 at 5:00pm
  • Monday, 7 March 2022 at 5:00pm
  • Monday, 16 May 2022 at 5:00pm

Admissions Committee will meet on:

  • Monday, 17 January 2022 at 5.00pm
  • Monday, 25 April 2022 at 4:15pm

Pay Committee will meet on 22 November 2021 at 4:15pm

 


REGISTER OF GOVERNORS 2021-22

Committees for 2021-22 are:

  1. Financial Monitoring
  2. Curriculum monitoring
  3. Admissions
  4. Pay and Head Teacher’s Appraisal

Name

Category of Governor

Committee membership/ Responsibilities:

Attendance level at meetings in the Academic year

Any relevant Business or Pecuniary interests declared
(2020-2021)

Details of any other Governing Body membership

Ms Sue WOODMAN
Chair of Governors
First appointed: 18/10/2010
Term of office ends: 18/10/2024

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)

  • Curriculum Monitoring
  • Admissions (Chair)
  • Headteacher’s Appraisal
  • Catholic Ethos Link Governor
  • Safeguarding Link

2017-18: 6/9
2018-19: 9/10
2019-20: 7/9
2020-21: 9/9

Employed by Perscitus LLP.  Trustee of Wimbledon Arts, RBB Barnes Charitable Trust

N/A

Ms Deborah HOGAN

First appointed: 16/07/2016
Term of office ends:
15/07/2024

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)
  • Curriculum Monitoring (Chair)
  • SCR & Staff files check

2017-18: 6/7
2018-19: 7/7 2019-20: 0/0
2020-21: 6/7
None N/A

Mr Benjamin BILLIARD
First appointed 26/07/2018
Term of office ends 25/07/2022

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)

  • Financial Monitoring 
  • Admissions 
  • Health and Safety Link Governor
  • Pay (Chair)
     

2017-18: 7/7
2018-19: 10/11      2019-20: 8/9
2020-21: 7/9

Trustee of SLF Charity

N/A

Ms Francesca DAVID
First appointed:
26/03/2019
Term of office ends:
25/03/2023

Parent Governor

  • Financial Monitoring
  • Pay

2019-20: 6/7
2020-21: 7/7

None

N/A

Mrs Bronwen GRAY            Vice Chair of Governors

First appointed:

29/01/2020
Term of office ends
28/01/2024

Foundation Governor
(appointed by Archdiocese of Southwark)

  • Financial Monitoring (Chair)
  • Admissions
  • PSHE Link Governor

2019-20: 8/8
2020-21: 9/9

Company Director: SGFS Consulting
Sole proprietor: bronwengray.arbonne.com. 

Mr Piero GRECO
First appointed: 06/02/2018
Term of office ends:
05/02/2022

Foundation Governor
(appointed by Archdiocese of Southwark) 

  • Financial Monitoring 
  • Pay
  • Head Teacher’s Appraisal
  • Responsible Officer

2017-18: 8/8
2018-19: 5/9 2019-20: 7/8
2020-21: 6/6

 

None

N/A

Dr Carolyne TIMBERLAKE
First appointed:
26/03/2019
Term of office ends:
25/03/2023

Parent Governor

  • Financial Monitoring
  • SEND Link Governor
  • Pay

2019-20: 6/7
2020-21: 5/6

None

N/A

Mrs Ciara SOWREY

First appointed:
05/10/2020
Term of office ends:
04/10/2024

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)

  • Curriculum Monitoring

2019-20: 6/7
2020-21: 6/7

None

N/A

Vacancy

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)

 

 

 

 

Councillor Nanda MANLEY-BROWNE

First appointed: 20/04/2020

Term of office ends: 19/04/2024

Local Authority Governor

(appointed by LB Lambeth)

  • Curriculum Monitoring
  • Assessment, Data, Curriculum, Student Outcomes and Pupil Premium

2020-21: 5/7

 

Employed by Lambeth Council and NWL CCGS (NHS)
Company Director: Universal Hotpoint

 

N/A

Mr Francisco ORJALES-MOURENTE
First appointed: 01/09/2018

Term of office ends: 31/08/2022

Staff Governor

  • Financial Monitoring

2018-19: 8/8 2019-20: 3/7
2020-21: 6/7

 

Teacher of Spanish /HLTA (EAL) at La Retraite RC Girls’ School

N/A

Mr Dominic MALINS

Ex-officio
First appointed:

01/01/2015

Ex-officio Head Teacher

  • Financial Monitoring
  • Curriculum Monitoring
  • Admissions

2017-18: 12/12
2018-19: 11/11      2019-20: 12/12
2020-21: 11/11

Head Teacher at La Retraite RC Girls’ School and a member of ASCL (School Leaders' Union).

N/A

Mrs Helena WOJNOWSKA
First appointed: 20/06/2008
Term of office ends:
19/06/2023

Co-opted Governor

  • Curriculum Monitoring 
  • Sixth Form Link Governor
  • Careers
     

2017-18: 4/7
2018-19: 8/8 2019-20: 5/7
2020-21: 6/7

 

Employed at La Retraite RC Girls’ School.

N/A

Ms Camilla ASPINALL

First appointed:
25/09/2020
Term of office ends:
24/09/2024

Foundation Governor (appointed by Archdiocese of Southwark)
  • Curriculum Monitoring
  • Admissions
2020-21: 8/8 To be confirmed N/A

Mr David RICHARD
First appointed: 11/09/2018
Term of office ends:
10/09/2021
Appt as Foundation Governor in progress

Associate Member

  • N/A

2018-19: 5/5 2019-20: 4/4
2020-21: 4/4

Employed by Citi

N/A

Mr Paul WAITE  
  • Financial Monitoring Committee
  TBC  
  1. To address any queries to any of the above Governors, please send all correspondence via Mrs V Avenell, Admin Manager, at the school.
  2. The Clerk to Governors is Clare Baskott, who can be contacted at cbaskott@laretraite.co.uk

Governors who have left in the last 12 months:

  • Father Paul Kyne 7/12/2020 – 13/3/2021
  • Mr Richard Percy 28/03/2018 - 31/08/2020
  • David Wareham 25/03/2018 – 17/05/2021

 

 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×